Aby vaše právě koupené boty vypadaly stále jako nové, je zapotřebí se o ně pečlivě starat. S tím souvisí nejen správná péče, ale též jejich skladování. Nezapomínáme ani na pravidelnou obměnu doplňků k obuvi, jimiž jsou tkaničky a vložky do bot.
Péče podle materiálů
Kožená obuv se rozhodně nesmí namáčet. Ošetřete ji proto vhodným impregnačním přípravkem, poté čistěte vlhkou houbičkou nebo hadříkem. Hladkou useň nezapomeňte naleštit, nubuk a semiš rozhodně nekrémujte. Na syntetické a textilní materiály také používejte pouze vlhký hadřík. Látkové boty nepatří do pračky, na případné skvrny použijte čistič na textil.
Jak zvýšíte životnost obuvi?
Boty je důležité před prvním použitím naimpregnovat, díky čemuž se zvýší jejich odolnost vůči nečistotám a vlhkosti. Abyste zachovali jejich původní tvar, obouvejte si obuv pomocí lžíce. Též se doporučuje používat napínáky. Velmi důležité je boty pravidelně střídat a respektovat jejich účel. Obuv skladujte na suchém a dobře větraném místě bez přímého slunečního světla.
Vaše nohy vám poděkují
Komfort během nošení obuvi zvyšují správně zvolené vložky do bot. Jsou prevencí před vznikem ploché nohy a dalších deformit chodidla. Vložky do bot jsou k dostání v běžné rovné variantě nebo ortopedické, anatomicky tvarované. K nim patří i gelové vložky a polštářky, jež dokáží zabránit otlakům. Též je můžeme vybírat dle ročního období. V létě přijdou vhod vložky prodyšné a chladivé, v zimě naopak sáhneme po hřejivém typu.
Velká změna, malá investice
Nové tkaničky do bot dokáží vrátit opotřebovaným botám jejich zašlý lesk. Vybírat můžeme z kulaté či ploché varianty v nesčetném barevném provedení. Velmi oblíbené jsou tkaničky gumové, které botu pevně drží, a přitom není potřeba je zavazovat. Délku tkaniček volíme podle dírek na botě, kdy jedna dírka odpovídá cca 10 cm tkaničky.