Možná jste celý život dýchali špatně. Koučink dýchání je trend, schvaluje ho i věda

Nádech je jedna z prvních věcí, které uděláme instinktivně hned po narození. Děláme ji tak přirozeně, až zapomínáme na to, že se tento proces vůbec děje. Co už by se na něm jen dalo pokazit a naučit nové, vždyť to děláme celý život, řeknete si.

Na premise, že právě v dětství a v mládí se naučíme dýchat nesprávně, a že pokud se naučíme dýchat funkčně, může se zlepšit náš spánek, trávení či psychika, stojí celé nové odvětví koučinku. Mnoha lidí může překvapit, že existuje správný a nesprávný způsob.

Takzvaný koučing dýchání pomáhá lidem analyzovat dýchání jako formu chování, kterou si vyvinuli sami, a snaží se napravit případné chyby. V posledních letech o něj zejména v západním wellness světě roste zájem.

Ústa, hruď a ramena nepomáhají

Než se pustíte do hledání kouče, připomeňte si praktickou, respektive anatomickou stránku dýchání. Člověku umožňuje dýchat spolupráce plic, bránice a mezižeberních svalů. Když se nadechujete, plíce se roztahují, a když vydechujete, stahují se.

Bránice je tenký kopulovitý sval, který tvoří přihrádku mezi hrudní a břišní dutinou. Právě její pohyb pomáhá plicím roztahovat se a stahovat. Mezižeberní svalstvo zase pomáhá při dýchání roztahovat a stahovat hrudní dutinu.

Zdravotnický magazín Medical News Today připomíná, že normální dýchání je pečlivě řízený proces, který nevyžaduje vědomé ovlivňování. Podle Americké plicní asociace (ALA) se však lidé opravdu mohou naučit, jak dýchat správně. ALA vysvětluje, že dýcháme buď nosem nebo ústy.

Related posts

Senioři jsou nejzranitelnější doma. Jak je správně ochránit?

Jak najít rovnováhu mezi prací a osobním životem

Jaké centrum asistované reprodukce vám skutečně pomůže?