Šperky představují zdobivý doplněk, ze sféry módy jsou ovšem i prostředkem investičním. Pokud koupíte kvalitní kov, kámen, neproděláte, jen získáte. Komodity často získávají na hodnotě, takže časem je i prodáte za více peněz. Jak chytře investovat?
Luxusní prsten se smaragdem
Když se zmíní investiční šperk, většinu lidí asi napadne, že by tam měl být diamant. Proč je tak populární? Jde o komoditu, která za posledních 100 let nezaznamenala prakticky žádné propady. Jen v letech 1978 až 1981 a za ekonomické krize v letech 2008 a 2009 měl diamant výkyvy. Diamanty mají velké rozpětí hodnot, rozhodně nejsou nejdražší. Samozřejmě zde platí, že čím je diamant dražší, tím rychleji stoupá jeho hodnota, jde o přímou úměru. Ovšem i když si koupíte snubní prsten za 10 000 korun, můžete si být prakticky jistí, že jeho hodnota se nepropadne, spíše zvýší. Diamant ale nepředstavuje jediný hodnotný kámen. Co říkáte smaragdu? Krásně zelený kámen, který byl poprvé těžen ve starověkém Egyptě, a královna Kleopatra pro něj prý měla velkou slabost. I dnes jsou oblíbené klenoty s tímto kamenem. Co třeba mít prsten se smaragdem? Přírodní smaragd má často i větší hodnotu než diamant, stejně tak si lze pořídit variaci srovnatelnou nejen s diamanty. Záleží na velikosti, barvě, čistotě a karátové váze. Smaragdy, stejně jako diamanty, jsou vybrušovány do rozličných tvarů, jako jsou ovál, klasický kulatý tvar či kapka. Typický je obdélník či čtverec se seříznutými rohy, nazývá se emerald.
Prsten se safírem jako skvělá volba
Toužíte spíš po klenotu barvy moře? Takový, který si „zahrál“ jednu z hlavních rolí v legendárním Titaniku? Pak vsaďte na safír. Ten krásný kámen zdobící zásnubní prsten, jež dal princ Charles princezně Dianě. Tento kousek se stal hitem, dodnes se prodávají obdobné prsteny se safírem po celém světě. Safír sám o sobě se řadí mezi jedny z nejvzácnějších a nejodolnějších kamenů. Není náhoda, že luxusní hodinky zdobí a chrání safírová sklíčka.