Sen každého chovatele je zvíře, které se dožije vysokého věku, a které je po celou dobu svého života spokojené. Pavoukům toho ke štěstí stačí skutečně málo. Co si pořídit?
Terárium je naprostý základ
První věc, kterou budeme spolu s pavoukem pořizovat, je vhodné terárium. Pokud se ale rozhodneme chovat více zvířat, nebo když se nám zdá stávající výběh již nedostačující, je nasnadě tvorba většího. Terárium z hliníkových profilů si přitom dokážete vyrobit zcela sami. Tvorba je podobná snadné dětské stavebnici. Jediný rozdíl – velikost dílků – vám pomůže si své terárium sestavit přesně podle svých představ a požadavků.
Správná velikost výběhu
V případě pozemních druhů pavouků vám bude stačit terárium o výšce 20 centimetrů. O něco vyšší budete potřebovat pro norový druh. Zde počítejte s tím, že se pavouk bude potřebovat schovat do větší vrstvy rašeliny, kokosové drti a písku. Největší terárium bude vyžadovat pavouk stromový. Ten se bude udržovat v kondici lezením, proto byste na výšce výběhu neměli šetřit.
Krmíme
Klasická péče o domácího mazlíčka vás v případě pavouků rozhodně nečeká. Stále jen potřebujete sledovat správnou vlhkost v teráriu. Co se týče krmení, to bude kapitola sama pro sebe. Je všeobecně známo, že pavouci vydrží i delší dobu bez potravy. Když se pavouk do své kořisti pustí, je to skutečná podívaná. Dospělý sklípkan většinou žere jen jednou za čtrnáct dnů, mladé odchovy pak dvakrát týdně. Nejvíce jim zachutnají švábi, cvrčci, ale také červi. Větší pavouci pozřou i myší holátka, nebo velká sarančata.
Voda a čisto
Voda je základ pro každé zvíře. I váš pavouk by měl mít neustálý přístup k čisté vodě. Misku nebo napáječku pravidelně vyměňujte, aby se na ni neusazoval vodní povlak. Samozřejmost je také odstraňování exkrementů a zbytků potravy, které mohou v podestýlce tlít.
Pavouk není pro chov náročný.